Ilu Polaków czyta książki i jak wypadamy na tle Europy?

Ile polaków czyta książki?

Czytanie książek wielu osobom, nawet dorosłym, kojarzy się z przymusowym przerabianiem mało ciekawych lektur szkolnych. Pomimo wciąż rosnących ofert telewizyjnych, stron internetowych czy nowych gadżetów, tendencje czytelnicze w Polsce od kilku lat są wzrostowe, na co wpłynęła poniekąd pandemia koronawirusa. 

Czytanie książek papierowych a e-book i audiobooki

Pomimo rosnącego wyboru technologii i mediów odbioru czytelnictwa, ludzie wciąż skłonni są wybierać książki papierowe. Jest to podyktowane wieloma czynnikami, np. chęć posiadania fizycznej kopii książki, czy zniechęcenie ceną różnej maści czytników. 

Coraz więcej jednak osób decyduje się na zakup czytników ebooków. Urządzenia te powstały z myślą o wygodnym, nie męczącym oczy czytaniu, jakie to ma miejsce w przypadku pochłaniania tekstu z ekranów telefonów czy tabletów. Jest to rozwiązanie również dogodne dla osób, które wiele podróżują, gdyż niewielkie urządzenie może pomieścić do tysięcy tytułów. W raporcie Biblioteki Narodowej wynika, że elektroniczne formy zadeklarowało jedynie 5% badanych osób, przy czym były to zwykle osoby w wieku szkolnym, czytające udostępniane im online materiały. 

Inną alternatywą dla książek papierowych są audiobooki, czyli nagranie lektora czytającego dany tekst. Pomimo że wciąż pozostają w tyle za ebookami, coraz więcej czytelników wydaje się być skuszona wizją usłyszenia, jak aktor głosowy oddaje emocje postaci. Dodatkowo jest to medium umożliwiające wykonywanie inne czynności w trakcie, jak np. uprawianie sportu czy załatwianie codziennych czynności typu sprzątanie czy gotowanie. 

Ile Polaków czyta książki?

Stan na kwiecień 2020 wskazuje, że nastąpił znaczny wzrost czytelnictwa w Polsce. Trend ten trwa do dziś, na pewno na stan rzeczy wpłynęła nałożona w zeszłym roku kwarantanna. Biblioteka Narodowa udostępniła raport, w którym odnotowano, że w 2020 roku 42% korespondentów przeczytało przynajmniej jedną książkę, co jest najlepszym wynikiem od roku 2014. Tak jak w poprzednich latach, to kobiety czytają więcej (55%), a ponad 15% czytelniczek przeczytały co najmniej 7 książek w 2020 roku. 

Co ciekawe, najnowszy sondaż CBOS pokazuje, że ok. 62% Polaków przyznaje, że lubi czytać książki. Zdecydowanie więcej kobiet zadeklarowało chęć czytania, tj. 72%, z kolei wśród mężczyzn było to 50%.

Ile książek czyta statystyczny Polak?

Niestety, badania czytelnictwa przeprowadzane przez Bibliotekę Narodową nie wypadają dobrze. Według nich statystyczny Polak czyta albo mało, albo wcale, gdyż wygrywają rozrywki takie jak telewizja czy Internet. Co najmniej jedną przeczytaną książkę w roku zadeklarowało 42% badanych korespondentów. 

Jak Polska wypada na tle innych krajów?

Pomimo wzrostu czytelnictwa w kraju, Polska wciąż słabo wypada na tle np. krajów europejskich. O ile na rok 2020 poziom czytelnictwa w kraju wyniósł 42%, tak dla porównania Luksemburg osiąga wynik 81,7%. Podobnie dużo czytają kraje takie jak Niemcy, Estończycy, Szwedzi czy Finowie. Według raportu Eurostatu Polska osiąga wynik poniżej średniej europejskiej, plasując się obok krajów takich jak Grecja, Włochy czy Cypr. Nasi sąsiedzi – Czechy – mogą pochwalić się wyższym wynikiem, gdyż tam przeczytanie co najmniej jednej książki zadeklarowało 66,7% osób. 

Podsumowanie

Wraz z rozwojem technologii księgarnie proponują różne formy przekazu myśli i uczuć autorów, czy to za sprawą klasycznych papierowych form, elektronicznych ebooków czy specjalnie przygotowanych partii aktorów głosowych oraz lektorów w celu dostarczenia szeregu wrażeń. Mimo że Polacy wciąż czytają mało, to można odnotować stały wzrost zainteresowania tą formą rozrywki.